Blogi

Vastab Reet Paavel oma 70. juubeli puhul!

EESTI BALLETILIIT – küsimused juubilaridele

REET PAAVEL


1. Mis aastal lõpetasite balletikooli (ja millise)?

Lõpetasin Tallinna Koreograafiakooli 1973. a. imelise Liia Leetmaa õpilasena. Minuga koos lõpetasid Ülle Toming ja 5 poissi: Jevgeni Neff, Mark Nepomnjaštši, Mihhail Netšajev, Aleksander Tšitšerov ja Mati Kalda. 1988. a. lõpetasin Moskva Teatriinstituudi (GITIS) filmi-ja teatrinäitleja ning lavastaja erialal.


2. Millistes teatrites olete tantsinud?

Töötanud olen Tartus Vanemuises ja Tallinnas Estonia teatris.

3. Värvikas mälestus kooliajast

Kooliajast on kõige värvikamalt meelde jäänud õppejõud Anna Ekston, Liia Leetmaa ja Arvids Ozolinš. Samuti Niina Kurvits, keda ma kartsin. Ja mu armas klaveriõpetaja Mirjam Šats, kes kannatlikult kõik mu koduigatsusega seotud nutulaulud üle elas... Samuti on meeles minu südamehaigusega seotud arstlik järelevalve viimaste kursuste ja ka esimeste teatriaastate ajal.


4. Värvikas mälestus teatrist (või lemmikroll)

Kuna minu lemmikuks balletis on vaieldamatult Giselle ja kõik sellega seonduv, pean ma üheks oma värvikamaks osatäitmiseks Catherine`i rolli Ülo Vilimaa balletist "Portreed" – minu tegelaskuju Zola "Söekaevuritest", kes ka läheb hulluks ja sureb... nagu Giselle!

Meeldejäävat on väga palju... nt. Georg Malviuse lavastatud muusikalides olla laval koos Lembit Ulfsaki, Andrus Vaariku ja Ülle Kaljustega, keda ma "Oliveris” mõned korrad ka asendasin.

Eriline periood oli peale Moskva GITISe lõpetamist minu õpetaja Anatoli Vassiljevi erateatriga mööda Euroopat reisida, kolmekuune tütreke kotiga kaasas...


5. Mis teeb balletiartisti elukutse eriliseks? Mis sellest ajast enim meelde on jäänud?

Balletitantsijana võin kindlalt ja kahtlemata öelda, et meie elukutse, õigemini isegi "Elu kutse" on kõige erilisem kutse!!!


6. Soovitusi praegustele tantsijatele

Soovin öelda kõigile balletitantsijatele, et kui sa juba balletti oskad, siis pole sulle miski võimatu!!! Meie lavaelu on küll lühike, aga seda kallim ja meeldejäävam! Nautige seda!

Tõestus minu näitel, et miski pole võimatu - avasin 1994. a. omanimelise Tantsu- ja Näitestuudio ja lavastasin lastega isegi balleti "Giselle", mida sai ka Tartu Vanemuises esitatud! Praegu aga lavastan mitmes väiketeatris draamaetendusi ja külastan tihti oma lauljannast tütart Elizabethi mehega ning nende 3 aastast Charlottet ja 6 aastast Marceli, kes kõik elavad Prantsusmaal.Fotode allkirjad:

1. Kooli lõpetamine balletiga „Coppelia” 1973. a.

XVI lend, vasakult: Jevgeni Neff, kontsertmeister Esther Kljas-Hanson, Mati Kalda, Reet Paavel, erialaõppejõud Liia Leetmaa, erialaõppejõud Valeri Polikarpov, karaktertantsu õppejõud Nadežda Taarna, Mark Nepomnjaštši, Aleksander Tšitšerov, Ülle Toming, Mihhail Kossolapov-Netšajev.


2. Osatäitmine Ü. Vilimaa balletis „Käed” 1974. a.


3. Osatäitmine Ü. Vilimaa balletis „Käed” 1974. a.


4. „Skrjabinjana” Vanemuises 1976. a. - koos Rait Laidrega


5. „Seitse kaunitari” Vanemuises 1976. a. - Hiina kaunitar


6. Reet Paaveli Tantsu- ja Näitestuudio - „Giselle” lapsed 1998. a.


7. Muusikal „Oliver” 2003. a. - koos Lembit Ulfsakiga


8. Muusikal „Cabaret” 2003. a. - Helga
Blogi