Blogi

Vastab Urve Lindmaa oma 75. juubeli puhul!

EESTI BALLETILIIT – küsimused juubilarile

Urve Lindmaa


1. Mis aastal lõpetasite balletikooli (ja millise)?

Olin esimest korda Vanemuise väikese maja laval nelja ja poole aastasena „Külmataadi“ etenduses väike lumehelbeke. Ida Urbel juhendas balletiringi ja hiljem Vanemuise balletistuudiot, kus ma õppisin. 1966. aastal kutsus ta mind Vanemuise balleti koosseisu.


2. Millistes teatrites olete tantsinud?

Vanemuises töötasin 11 aastat. Tänu Kaarel Irdile käisime ringreisidel Moskvas, Leningradis, Potsdamis, Ungari linnades ja muidugi andsime külalisetendusi Eesti kõigil teatrilavadel.

3. Värvikas mälestus kooliajast

Balletistuudio aeg oli väga huvitav. Iga õpetaja juhendas oma oskusi ja kogemusi edastades: Ida Urbel, Ernst Raiste, Regina Tõško, Helle Jalonen, Ilse Adusson. Jelena Poznjak oli kõige nõudlikum ja hästi julgustav. Õpingute ajal tegime kaasa ka Vanemuise ballettides. Imetlesime Maie Maasiku ja Ülo Rannaste duette „Peer Gynt`is“ ja Poznjaki Anitra tantsu.

4. Värvikas mälestus teatrist (või lemmikroll)

Värvikaid mälestusi on palju, sest ikka juhtus midagi, mis ei olnud päris ette nähtud. Nauditav etendus oli Ülo Vilimaa lavastatud „Kontrastid“. „Chicago“ oli suurepärase muusikaga ja kaunis vabas vormis, kus iga tegelane sai oma isikupära väljendada vastavalt rollile.


5. Mis teeb balletiartisti elukutse eriliseks? Mis sellest ajast enim meelde on jäänud?

Eriline on see, et on võimalus sukelduda muusikasse kogu keha ja hingega ning suure töö tulemusena iseendale ja vaatajale ilu ja rõõmu pakkuda.

Mulle on meelde jäänud suur soov „Giselle’is“ tantsida. Mul oli väga raske varsti pärast sünnitust hommikul ja õhtul neli tundi järjest proovides varvaskingadega tantsida. Esietenduseks mu jalad veel väga sõna ei kuulanud. Sain Alla Šelesti käest kõva drilli ja pidin üksinda kordama ühte või teist fraasi kaaslaste ees. Aga järgmised etendused tegin juba kaasa.


6. Soovitusi praegustele tantsijatele

Kui on valitud see elukutse, siis on vaja palju tööd teha iseendaga ning ilu ja nauding ei jää tulemata.Urve elust ja loomingulisest teest saab lähemalt lugeda ning fotosid vaadata allpool!


Blogi