Sündmused

Tulilind / Šahrazad Vanemuises

Vanemuise teatris esietendub kaheosaline balletiõhtu Tulilind / Šahrazad 26.märtsil!

Vanemuise kodulehel on kirjutatud järgnevalt:


Igor Stravinski vene rahvajuttudest inspireeritud maailmakuulus ballett “Tulilind” esietendus esmakordselt aastal 1910 Pariisis kuulsa Sergei Djagilevi Les Ballets Russes’ ettekandes, Nikolai Rimski-Korsakovi orkestrisüit “Šahrazad” aga 1888. aastal Peterburis, kus esmaettekannet dirigeeris helilooja ise. Ilmeilusa muusikaga teoseid esitatakse tihti nii kontserdi- kui teatrilavadel, lugude muinasjutuline sisu leiab aga igas lavastuses uusi tähendusvälju ja vorme.

“Tulilind”
Maad on tabanud katastroof ning Agomi-nimelisel teadlasel on õnnestunud luua tilluke kogukond piiratud maa-alal, kus elavad väljavalitud inimesed, kõik ülejäänud on jäetud laia hävinud ilma saatuse hooleks. Flora ja Baso aga sellise ebaõiglusega ei lepi ning astuvad vastu Agomi upsakusele ja ahnusele. Algab võitlus, milles Agom ja Flora muutuvad võimsateks tuleolenditeks. Võita saab vaid üllaim süda.

“Šahrazad”
Iidse Pärsia sultan Šahrijar kahtlustab, et tema naine, ilus ja võrratu jutuvestja Šahrazad, ei ole talle truu. Sultan lavastab jahiretke. Kui ta on läinud, toimub haaremis pidu – vabastatakse orjad ja iga viimne kui sultani naine ning nauditakse palee mõnusid. Ootamatult naaseb Šahrijar ning jagab vihahoos tapmiskäske ning tõstab käe isegi Šahrazadi suunas, kuid naisesse armunud eunuhh päästab Šahrazadi ning annab talle võimaluse oma muinasjuttude salve lisada veel ühe fantastilise loo.

Brasiilia koreograafi ja lavastaja Ricardo Amarante neoklassikalises stiilis balletiõhtu toetub heliloojate originaalmuusikale, kuid toob vaatajateni tuntud muinasjuttude uued tõlgendused.


HELILOOJAD:  IGOR STRAVINSKI JA NIKOLAI RIMSKI-KORSAKOV
LAVASTAJA JA KOREOGRAAF: RICARDO AMARANTE (BRASIILIA)
MUUSIKAJUHT JA DIRIGENT: RISTO JOOST
DIRIGENDID: TAAVI KULL, MARTIN SILDOS
DRAMATURG: EDSON ARTUR MACHADO JUUNIOR (BRASIILIA)
KUNSTNIK: RENÊ SALAZAR DAVID (BRASIILIA)
VIDEOKUNSTNIK: ALYONA MOVKO
VALGUSKUJUNDAJA: TÕNIS JÄRS

 

OSADES:

 

“TULILIND”
ALEXANDER GERMAIN DREW, WILLEM HOUCK, HAYLEY BLACKBURN, YUKIKO YANAGI, ALAIN DIVOUX, GUS UPCHURCH JT 

“ŠAHRAZAD”
ALEXANDER GERMAIN DREW, SILAS STUBBS, ALAIN DIVOUX, SAYAKA NAGAHIRO, MARIA ENGEL, LAURA QUIN, ALEXANDRA HEIDI FOYEN, BLEIDDIAN BAZZARD, GUS UPCHURCH JT. 

VANEMUISE SÜMFOONIAORKESTER


Piletiinfo leiab Vanemuise kodulehelt!
Blogi