Sündmused

V Sügisene balletiõhtu

Rakvere Tantsuteater esitleb: V Sügisene balletiõhtu

Kaks lavastust:

“Pärlipiisad”


Lavastaja-koreograaf: Tuuli Peremees
Muusika: J. S. Bach, G. F. Handel, G. P. Telemann, H. Purcell
Laval: Polina Albert, Liza Popova, Tuuli Peremees, Endro Roosimäe, Richard Beljohin, Mehis Saaber

„Iga hetk on oluline piisakene meie elus. Mõned hetked muutuvad pisarateks palgel ja mõned on kui imelised pärlid, mis panevad me silmad särama” – Tuuli Peremees


Tuuli Peremees on baleriin, klassikalise tantsu õpetaja, Eesti Balletiliidu ja Eesti Teatriliidu liige. Lõpetanud Tallinna Balletikooli ja Tallinna Ülikooli magistriõppe lavastaja-koreograafina.
Töötanud 1989–2010 Rahvusooper Estonias balletiartistina ja hiljem vabakutselise tantsijana. Osalenud repertuaari enamikus, olnud klassikalistes ja kaasaegsetes ballettides. Tantsinud külalisetendustel Soomes, Rootsis, Norras, Lätis, Venemaal, Saksamaal, Prantsusmaal.
Loonud Estonia Talveaias tantsulavastusi: „Kaksteist kevadist hetke" (Debussy muusikale), „Aastaajad" (Vivaldi muusikale), „Tütarlaps ja surm" (Schuberti muusikale).
Suuremaid rolle klassikalistes balletides: Klara („Preili Julie“) , Donna Anna („Don Juani mäng“),Olivia („Armastuse muinasjutt“), Solist („Väike sümfoonia“), Võõrasõde („Tuhkatriinu“), Amm („Romeo ja Julia“).
Kaasaegsed lavastused väljaspool teatrit: Anu Ruusmaa „Kujundid“, Teet Kase „Ursula X“ ja „Lighthouse“, Jane Raidma „Innerspace“, Ülo Kriguli ooper „Luigeluulinn“ Saaremaa Ooperipäevadel.
Teisi osi: Bianca („Savoy ball“), Saarenaine („Ehmatusest sündinud rahvas“), Paula („Operetikuningas Imre Kalman“).


“Vanad pildid”

Lavastaja-koreograaf: Mehis Saaber
Libreto ja originaaljutustus: Kalju Saaber
Muusika: E. Elgar, R. Schumann, A. Dvorak
Laval: Liza Popova, Tuuli Peremees, Märt Agu, Mehis Saaber

"Kes meist pole jätnud kuupaistesel ööl akent lahti? Soe tuulehoog hiilib tuppa, kardin hõljub ja üks pildiraam toksab teist...

Muinaslugu elustub - lugu kannikesekübaraga neiust ja uhkete vuntsidega ratsaväelasest. Ühtlasi on see sinu ja minu eellaste lugu, sest kel meist ei ole nende pilte seintel. Kirjutades lookest "Vanad pildid" võis veel mõni raugastunud ratsaväelane elus olla. Ratsarügement oli Eesti Vabariigis au sees. Mehi valiti nagu auvahtkonda. Ratsaväe liikumine oli justkui treenitud balletitants. Hobuste kabjaplagin sillutisel oli meelierutav ja mõistagi olid ka neiud elevil. Paraku teeb Aeg meie kallal halastamatut tööd. Mul on hea meel, et Mehis nägi selles loos balletti. Nii saab kirjasõnast ja balletist ühistöö. Vanad kaovad, aga nende noorepõlve pildid jäävad oma lugu jutustama. - kirjanik Kalju Saaber


Mehis Saaber
on Rakverest pärit tantsija ja koreograaf. Alustas õpinguid Janis Garancise käe all Kauri kooli balletiklassis ning 2014. aastal lõpetas klassikalise balleti erialal Tallinna Balletikooli Viesturs Jansonsi klassis. Mehis on end täiendanud meistriklassidel ja tundides Eestis, Jaapanis, Rootsis, Ukrainas. Tantsijana on astunud üles mitmetes lavastustes-projektides klassikalisest balletist kaasaegsemate stiilideni, kuid peamiselt tegutsenud Rahvusooper Estonia lauluteatri poolel aastast 2015 tantsides ooperites, operettides, muusikalides, mille raames laval olnud ka sõnalises osas, Chino rollis, muusikalis “West Side Story”. Ühtlasi tegutseb aastast 2018 Rahvusooper Estonia lauluteatri lavastuste liikumise- ja tantsurepetiitorina ning on loonud rahvusooperis ka koreograafia ooperitele Mozarti “Idomeneo” (2021) ning Verdi “Jeanne d´Arc” (2023).
Veel on tantsinud solistina Goltsman Balletiga ning Rakvere Tantsuteatriga - viimase asutas aastal 2019. Rakvere linnas on “Sügisene balletiõhtu” galakontserdi kunstiline juht alates 2018 aastast ning Rakvere Tantsuteatri repertuaarist on loonud koreograafia lavastusele “Vanad pildid” (2022). Mehisel on õnnestunud esineda peale Eesti ka Lätis, Tšehhis, Soomes ning aastal 2017 külalissolistina Jaapanis koos Cerri Balletiteatriga Machida Balleti Festivalil.

Lisaks tantsija ja teatritööle tegutseb Mehis balletiõpetajana Eesti riiklikus Tallinna Muusika- ja Balletikoolis (MUBA), Goltsman Balletistuudios ning Freeflow stuudios. Varasemalt on olnud ka balletiõpetaja Tallinna Ülikooli koreograafia õppesuunal, Kaurikooli balletistuudios ning andnud külalisena tunde Praha Tantsukonservatooriumis.
Aastast 2020-2023 kuulub Eesti Balletiliidu juhatusse ning on Eesti Teatriliidu ja Balletiliidu liige.
Pälvinud Eesti-Jönköpingi stipendiumi 2012, Vest-Agderi kunstistipendiumi 2015, 2016 Tallinna Rahvusvahelise balletikonkursi finalisti koha koos Jaapani eriauhinnaga ning 2022 Eesti Kultuurkapitali Lääne-Virumaa ekspertgrupi tunnustuspreemia “panuse eesti Lääne-Virumaa tantsuellu”.
Lisaks tantsuharidusele on Mehisel omandatud kõrgharidus Jaapani kultuuri ja keele erialal.


Sügisene balletiõhtu
on Rakvere Tantsuteatri eestvedamisel toimuv hingedeajale pühendatud balletiõhtu, mis sai alguse aastal 2018 kui toimus esimest korda kammerkontserdina Rakvere Kultuurikeskuse suures saalis. Eesmärgiks on tutvustada kutselisi artiste ja balletti ning kaasaegset tantsu Rakvere linnas ja Lääne-Virumaal. Balletiõhtust on osa võtnud mitmed vabakutselised artistid, Tallinna Balletikool, Eesti Rahvusballett, Goltsman Ballett ning külalisartistidena osalenud Cerri Balletiteater Jaapanist. Balletiõhtu raames on toimunud ka kaks maailmaesietendust tuues lavale täiesti uued lühilavastused. Alates 2019 on Sügisene balletiõhtu onud osa Rakvere Kultuurifestivalist, mille patrooniks on maestro Arvo Pärt.

Rakvere Tantsuteater asutati projektipõhise professionaalse tantsuteatrina aastal 2019, et jätkata juba toimuva Sügisese balletiõhtu galade korraldamist. Ideede lennust sai alguse soov luua Rakvere linna oma kodukohaks lugev professionaalne tantsuteater, mille eesmärgiks on kohalikul ja ka üleriigilisel tasandil panustada teatri, tantsu ja kultuuri arengusse. Läbi tantsuteatri on võimalus ka noortel koreograafidel ja tantsijatel teostada oma loomingut. Tantsuteatri tegevuses osalevad erinevad artistid, mille tõttu koosseisud vahetuvad, kuid missioon luua jääb samaks. Rakvere Tantsuteatri esimene lühilavastus esietendus 2. november 2020, mille lavastajaks oli noor koreograaf Nastya Kaymash Peterburist ning koostööd on õnnestunud teha ka Tallinna Balletikooli („Torm” 2020 koreograaf Helen. Veidebaum) ja Eesti Rahvusballeti artistidega („A Night @ The Cafe” 2022 koreograaf Karina Laura Leškin)

Toetajad: Rakvere Linn, Rakvere Kultuurikeskus, Visit Rakvere, Rakvere Kultuurifestival, Eesti Kultuurkapital, Rakvere Tantsuteater

Piletid leiab Piletimaailmast!
Blogi