Uudised

Rahvusvahelise Tantsupäeva läkitus

29. aprillil tähistatakse rahvusvahelist tantsupäeva. Selle aasta sõnumi autor on Gregory Vuyani MAQOMA, Lõuna-Aafrika tantsija, näitleja, koreograaf ja tantsupedagoog.

Ühe hiljutise intervjuu ajal pidin tantsu üle sügavalt järele mõtlema - mida see [tants] minu jaoks tähendab? Vastuse leidmiseks vaatasin tagasi oma teekonnale ja mõistsin, et see [tants] on seotud eesmärgiga – iga päev esitab uue väljakutse, millega tuleb silmitsi seista, ja läbi tantsu proovin ma maailma mõista.

Me elame läbi kujuteldamatuid tragöödiaid, ajal, mida ma nimetaks inimsusejärgseks ajastuks. Rohkem kui kunagi varem peame tantsima eesmärgiga, tuletamaks maailmale meelde, et inimlikkus eksisteerib endiselt. Eesmärk ja empaatia peavad tõusma üle eitamatu, aastaid ja aastaid valitsenud inimesi lahutava virtuaalse maastiku, mis on loonud võimaluse muuta universaalseks leinakatarsiseks kurbuse, karmi reaalsuse, mis läbib endiselt surma, tõrjumise ja vaesusega silmitsi seisvaid elusid. Meie tants peab rohkem kui kunagi varem andma tugeva signaali maailma liidritele ja neile, kellele on usaldatud inimolude kaitsmine ja edendamine, et me oleme raevukate mõtlejate armee ja meie eesmärk on püüda muuta maailma üks samm korraga. Tants on vabadus ja oma leitud vabaduse abil peame vabastama ka need, kes eri maailma nurkades kütkeis on. Tants ei ole poliitiline, kuid saab selleks, sest kannab endas inimlikku kontakti ja reageerib ümbritsevatele oludele oma katsetes taastada inimlikku väärikust.

Kui me tantsime oma kehaga, pööreldes ruumis ja põimudes teineteisega, saab meist liikumist punuvate südamete jõud, mis puudutab hingi ja pakub nõnda vajalikku tervenemist. Ja eesmärgist saab üks hüdrapealine võitmatu ja nähtamatu tants. Kõik, mida nüüd vajame, on tantsida rohkem!!!!

Tõlkinud Triinu Upkin

Läkituse teksti originaali ja selle autori Gregory Vuyani Maqoma kohta saate lugeda siit.

Rahvusvahelist tantsupäeva tähistatakse alates 1982. aastast Rahvusvahelise Teatriinstituudi Tantsu Komitee eestvedamisel. 29. aprill on tantsu-uuendaja Jean-Georges Noverre’i (1727-1810) sünnikuupäev.


Blogi