Blogi

Vastab Olga Tšitšerova oma 75. juubeli puhul!

EESTI BALLETILIIT – küsimused juubilaridele


Olga Tšitšerova


1. Mis aastal lõpetasite balletikooli (ja millise)?

Lõpetasin Tallinna Koreograafiakooli 1966. aastal punase diplomiga, suurepärase õpetaja Lia Leetmaa klassis.


2. Millistes teatrites olete tantsinud?

Olen töötanud Estonia teatris (1966 – 1987) ja Tallinna Balletikoolis (1987 – 2013).

Esinesin Estonia teatri balletitrupiga mitmetes välisriikides, samuti NSV Liidu linnades ja liiduvabariikides. Üksinda ka külalissolistina „Luikede järves” NSV Liidu linnades ja liiduvabariikides.3. Värvikas mälestus teatrist (või lemmikroll)

Mõned vanemad kolleegid küsivad, millal ma hakkan kirjutama memuaare? Mul on tõesti, mida meelde tuletada. On olnud väga palju naljakaid episoode gastrollide ajal. Näiteks: minu debüüt Odette´na „Luikede järves” toimus 1970. aastal Leningradis „Valgete ööde” festivalil. Valmistasin II vaatuse esinemisküpseks 10 päevaga. Pidime tantsima laeval, mis liikus Neeva jõel. Kuni coda´ni oli kõik korras. Nn „lava” kõikus, kuid mu prints Jüri Lass hoidis mind. Coda alguses, kui olime jõudnud Talvepalee juurde, hakati suurtükkidest paugutama ja „lava” kõikumine suurenes. Loomulikult kukkusin ma ühe jala pealt käpuli ja ei teadnud enam kuhupoole suunduda. Päästis prints, kes hõikas kõva häälega: „Olen siin...!”

Meenub veel üks üks naljakas ja ekstreemne episood, mis oli seotud Peterhofi puskkaevude festivaliga (1968. a.). Lava oli ehitatud 30 meetri kõrgusele ja selle all oli kuulus purskkaev „Samson”, mis oli 21 meetrit kõrge ja purskas vett 8 meetri kõrgusele. Esitasime drüaadide pilti balletist „Don Quijote” ja mina olin drüaadide käskijanna. Ma kardan väga kõrgust ja seepärast oli mul süda paha ja tantsisin peaaegu kinnisilmi. Pildi lõpus hakkas aga kõva tuul puhuma ja „Samsoni” veejoad jõudsid lavale – kõik drüaadid said läbimärjaks.4. Mis teeb balletiartisti elukutse eriliseks? Mis sellest ajast enim meelde on jäänud?

Baleriini elu on väga huvitav. Ma armastasin kõiki oma rolle, mida mul õnnestus tantsida. Loomulikult olid ka traumad, kuid hoolimata sellest olin ja olen ma väga õnnelik.5. Soovitusi praegustele tantsijatele

Soovin kõikidele tantsijatele tugevat tervist ja kauneid elamusi.Fotode allkirjad:1. Ballett „Mere kaldal” 1957. a. I klassi õpilased. Väike Olja vasakult kolmas

2. „Kratt” 1966. a. Peretütar. Sulane – Jüri Lass

3. Vabaõhuetendus „Luikede järv” Kadrioru lossi pargis 1971. a. Odette. Prints – Jüri Lass

(foto autor fotokunstnik Oskar Vihandi)

4. „Eesti ballaadid” 1980. a. Kalmuneiu. Peremees – Janis Garancis

5. „Luikede järv” 1981. a. Ottilie. Prints Siegfried – Aleksandr Basihhin


Blogi