Blogi

Vastab Tiiu Randviir oma 85. juubeli puhul!

10. märtsil tähistab Tiiu Randviir oma 85. juubelit!


1. Mis aastal lõpetasite balletikooli (ja millise)?

Lõpetasin Eesti Riikliku Koreograafilise Kooli III lennu 1955. aastal õpetaja Liia Leetmaa klassis. Minuga koos lõpetasid veel Helju Nael, Jelena Poznjak, Ilse Toome ja Regina Tõško.

2. Millistes teatrites olete tantsinud?

Tantsisin 25 aastat Estonia teatris. Veel olen tantsinud Tartu Vanemuises, Riia ooperiteatris, Itaalias Teatro La Fenices, Moskva Suures Teatris, Peterburi Maria Teatris, Varssavi ooperiteatris, Budapesti ooperiteatris jpt.

3. Värvikas mälestus kooliajast

Estonia teatris oli II rõdu kohal väike aken ja selle taga tuba. Seda kohta nimetati „kuke rõduks”. Õpingute ajal käisime selle aknakese kaudu etendusi vaatamas. Vahel ei suutnud me seal vaikselt olla, muutusime ülemeelikuks. Meid avastati. Käitumishinne võeti alla. Ihulist karistust ei järgnenud :).

4. Värvikas mälestus teatrist (või lemmikroll)

Tantsisin „Luikede järve” III vaatuses Ottilie osa ja olin oma esimese väljatuleku just ära teinud. Lavalt ära minnes sattusin lava taga vooluvõrku: ei tea, miks, võtsin ühe käega kinni prožektorist ja teise käega traatvõrguga seinast. Sain paraja sahmaka elektrit. Kolmejalgne prožektor kukkus mu visklemise tagajärjel ümber. Aga raske pas de deux oli mul ju veel ees! Hiljem öeldi, et tantsisin paremini kui tavaliselt. Meie dirigent Kirill Raudsepp ütles järgmisel hommikul koosolekul: „Nüüd hakkamegi Randviirust elektrit läbi laskma”.

5. Mis teeb balletiartisti elukutse eriliseks? Mis sellest ajast enim meelde on jäänud?

Oleneb, kelle jaoks. Minule oli esisolisti elukutse, vaatamata pidevalt katkistele varvastele ja haigele seljale, minu loomulik eksistents. Aga 25 tööaasta jooksul oli võib-olla paar etendust, kus ma tundsin keha ja vaimu täielikku harmooniat. See kõik on kaunis seletamatu ja sellest tulenevalt võib balletitantsija elukutset väga eriliseks nimetada.

6. Soovitusi praegustele tantsijatele

Ei hakka kellelegi soovitusi andma - mõni veel ütleb, et vaat kus Randviir andis mulle halba nõu :). Pusige aga ise! Avastamisrõõm on üks suuremaid rõõme – nii räägitakse...III lennu fotol vasakult: Helju Nael-Aren, Ilse Toome-Adusson, erialaõpetaja Liia Leetmaa, Tiiu Randviir-Tölp, Jelena Poznjak-Kõlar, Regina Tõško-Süvalep
Blogi