Uudised

Riigikogu otsustas balletitantsijate pensionid kaotada

8. veebruaril läbis Riigikogus viimase lugemise Soodustingimustel vanaduspensionide seaduse muutmise ja sellega seonduvalt teiste seaduste muutmise seadus (710SE), mis muuhulgas kaotab balletiartistide, vokaalsolistide ja puhkpillimängijate väljateenitud aastate pensionid.
Eelnõu tekitas juba enne Riigikokku jõudmist palju vaidlusi ja Eesti Balletiliit püüdis koos Eesti Teatriliidu ja Rahvusooper Estoniaga igas etapis balletiartistide väljateenitud aastate pensionide vajadust põhjendada ja nende kaotamise mõju selgitada. "See on suur hoop Eesti kõrgkultuuri jätkusuutlikkusele!" väidab balletiliidu juhatuse esimees Triinu Upkin. Upkini seisukohaga saab lähemalt tutvuda ERRi arvamusartiklis(06.12.22).
Balletiartistide nõutav tööstaaž väljateenitud aastate pensioni saamiseks on 20 aastat. Lähtuvalt vastuvõetud seadusest on balletitantsijail võimalik staaži teenida veel kuni 2036. aastani. Ühtegi alternatiivset lahendust praegu hädavajalikule meetmele välja töötatud pole.
Seaduseelnõu lõpphääletusel oli kohal 80 Riigikogu saadikut, kellest 41 olid seaduse vastuvõtmise poolt, 28 vastu ja 11 ei hääletanud. "Ma tänan kõiki, kes meid ära kuulasid, kuulda võtsid ja meie kaitseks ka samme astusid. Neid oli tegelikult palju!" nendib Upkin. "Eks nüüd tuleb hakata uut ja paremat süsteemi välja mõtlema, et nende äärmist pühendumist ja eneseohverdusi nõudvate erialade tippspetsialistide, Eesti kõrgkultuuri kandjate, panust väärtustada," lõpetab ta.


Riigikogu istungi hääletustulemused
Blogi