Rahvusvaheline tantsupäev ja Eesti balletimaailma sündmused
Rahvusvaheline
tantsupäev ja Eesti balletimaailma sündmused
Alates 1982. aastast tähistatakse aprillikuu lõpus üle maailma rahvusvahelist tantsupäeva, mille on ellu kutsunud UNESCO Rahvusvaheline tantsunõukogu, et tähistatada prantsuse tantsija ja ballettmeistri ´Jean-Georges Noverre’ (29. apríl 1727) sünnipäeva keda peetakse ballet d'action žanri loojaks ja 19. sajandi jutustavate ballettide eelkäijaks.
Tähistades tantsupäeva aitab märku anda suuremale hulgale inimestele, et tantsukogemus on omaette väärtus. Rahvusvaheline tantsupäev aitab tuua tantsukunsti lähemale igale inimesele ning anda võimaluse kõigile huvilistele tantsimisest või tantsusündmusest osa saada. Tants on kehakeel - inimeste intuitiivseim suhtlusviis. Vastsündinuna loome oma käte ja jalgadega tantsusarnaseid žeste juba enne, kui oleme õppinud sõnu lausuma. Asju, mis inimesi tantsima panevad, on palju. Tants on viis tänada päikest selle eest, et ta toob meie ellu soojust ja valgust. Kui põllusaak on hea, tantsime rõõmsa südamega, et väljendada oma tänulikkust maale.
Eesti kahe teatri balletitrupi rajajaks olid kaks koreograafi-lavastajat. Estonias oli selleks Toronto eestlaste kogukonnas tuntud Estonia rahvusooperi ballettmeister Rahel Olbrei (sunnitud põgenema oma võimete tipul sügisel 1944. Kahjuks ei saanud näidata Torontos oma loomingulist kõrgvormi) ja Vanemuises (Eesti ainus kolmežanriteater) lavastaja Ida Urbel. Näiteks võib tuua teatriteadlase Lea Tormise ja tantsu-uurija Heili Einasto töödes esile toodud Olbrei loodud tantsupärandit, mis on eripärane, maailma rikastav, eesti kultuuris, eesti kunstis, eesti balletis. Eesti Teatriliit annab ka alates 2009. aastast välja Rahel Olbrei nimelist balletiauhinda, mis käesoleval aastal anti üle pikaajaliste väljapaistvate tulemuste eest balletilaval Aime Leis-Garancisele – Estonia teatri balletisolist ja kauaaegne pedagoog-repetiitor, kes on hea seisnud Eesti balleti eetiliste ja esteetiliste väärtuste järjepideva edasiandmise eest järgmistele põlvkondadele.
Märtsikuus on olnud rikas mitme teisegi tantsumaailma sündmusega. Eesti balleti suuresti vorminud primabaleriin Tiiu Randviir ja koregraaf Mai Murdmaa tähistasid märtsis oma 85 juubelit.
Meie tulevik noored ja balletikool ei saa tähelepanuta jääda. 15. märtsil kujunes huvitavaks elamuseks esmakordselt koolinoorte teatripäeval äsja avatud Tallinna Muusika- ja Balletikool MUBAs tehtud mitmetunnine ringkäik uues majas, kus sai sisse piiluda samuti eriala tundide protsessi.
Vähemtähtsaks ei jää kindlasti juba 5 korda märtsikuul Rakvere teatris toimunud Balletikoolide Gala, seda korraldab ja juhib edukalt kõigi rõõmuks Kauri kooli balletistuudio juht Anne Nõgu. Kontserdile oli teist korda kutstud esinema Tšehhist Praha Tantsukoservatooriumi (PTK-SOŠ) õpilased Erasmus+ programm (partner Fouette Noor Ballett).
Eesti
Rahvusballett ja Vanemuise ballett tegid 29 ja 30.aprillil ühise
kummarduse rahvusvahelisele tantsupäevale, tähistades seda
suurejoonelise galaga. Publiku ees on Eesti parimad tantsijad ja
säravaimad tantsunumbrid. Gala kunstilised juhid on Eesti
Rahvusballeti kunstiline juht Linnar
Looris
ja Vanemuise balletijuht Mare
Tommingas.
Estonias toimuval galal antakse kahele rahvusballeti tantsijale üle
MyFitnessi tantsuauhinnad ning Vanemuise balletitrupi tantsijale
Goldtime’i auhind.
Nimetamata ei saa jätta ka Eesti Balletiliidu 25 sünnipäeva mis on Estonia Rahvusteatris. Eesti Balletiliit tähistab tänavu 25. sünnipäeva. Juubeli puhul korraldab liit seminari „Hakkama saav tantsija“ laupäeval, 6. mail 11.30–15.00 Tallinna Muusika- ja Balletikoolis ehk MUBAs, et arutada tantsuvaldkonnas aktuaalset ja olulist teemat.
Nimetamata ei saa jätta Eesti Balletiliitu (juhatuse esimees Triinu Upkin), mis tähistab tänavu 25. sünnipäeva. Eesti Balletiliit on tantsu- ja eelkõige balletikunsti edendav loomeliit. Liikmeteks on praegused ja endised balletiartistid, pedagoogid, repetiitorid ja koreograafid, kelle loometegevust toetades panustatakse nii oma valdkonna kui Eesti ja miks mitte ka maailma tantsukultuuri arengusse laiemalt.
Juubeli puhul korraldab liit seminari „Hakkama saav tantsija“ Tallinna Muusika- ja Balletikoolis ehk MUBAs, et arutada tantsuvaldkonnas aktuaalset ja olulist teemat lõppeb piduliku õhtuga Estonia Rahvusteatris.
Mis muud kui jääb soovida tuult tiibadesse Eesti Ballet!
IIVI ZAJEDOVA (Eesti Balletiliidu auliige)